Dagbøtene løper fremdeles for flere storbanker
Både Danske Bank og DNB er av Finanstilsynet ilagt dagbøter på 50.000 kroner inntil de får fullført påkrevde kundekjennskaps-prosesser i anti hvitvaskingsregelverket.
DNB sier de er nesten i mål med sin prosess.
– Vi er i mål med 99 prosent av arbeidet på dette området. Vi arbeider så raskt vi kan innenfor rammene av regelverket, samtidig som vi er opptatte av å ivareta kundene våre i prosessen, sier DNBs kommunikasjonsdirektør Vibeke Hansen Lewin til DN.
Bøtene handler om manglende legitimering av kundene etter regelverket. Så mange som 1,5 millioner av kundene til DNB hadde i 2017 ikke legitimert seg tilstrekkelig i henhold til regelverket.
En del av prosessen handler om å få identifisert Politisk eksponerte personer, som skal følges opp tettere enn andre kunder.
Danske Bank har ifølge DN betalt over 13 millioner kroner siden de ble ilagt dagbøter.
Relaterte artikler:
DNB betaler fortsatt dagbøter
For abonnenter