
Fredag kom de norske inflasjonstallene. Fra juni 2019 til juni 2020 gikk konsumprisindeksen (KPI) opp 1,4 prosent, og den steg 0,2 prosent fra mai til juni 2020.
Kjerneinflasjonen (KPI-JAE) økte med 0,4 prosent fra mai til juni. Tolvmånedersveksten var 3,1 prosent i juni 2020, opp 0,1 prosentpoeng fra mai 2020. Norges Bank hadde på forhånd anslått 3,2 prosent, mens DNBs analytikere spådde 3 prosent.
Når kjerneinflasjonen er over målet, ville det i en normalsituasjon vært naturlig å tenke at Norges Bank skulle sette opp renten, melder DNB Markets i en pressemelding. Det presiseres imidlertid at denne våren har vært annerledes – sett i lys av uroen i markedene som følge av koronaepidemien.
– Vi tror ikke Norges Bank vil reagere på den høye prisveksten, selv om kjerneinflasjonen nå er relativt høy i forhold til deres inflasjonsmål på 2 prosent, heter det i pressemeldingen.
– I tillegg har økonomien vært gjennom en aktivitetsstans som tilsier at lave renter behøves for å stimulere til aktivitet på kort sikt, står det videre.
I juni forble styringsrenten som forventet uendret på null prosent. Renten ble satt til 0 prosent for første gang i historien 7. mai, og allerede da varslet sentralbanksjefen at den kan bli værende på det nivået fram til 2023. Neste rentemøte er 20. august.
Mer fra FinansWatch
Steinar Nielsen går tilbake til Danske Bank og får ansvaret for personmarkedet
I desember ble det klart at Danske Bank solgte den norske delen av Danica Pensjonsforsikring til Storebrand Livsforsikring. Nå går administrerende direktør i Danica Norge, Steinar Nielsen, tilbake til Danske Bank. Han tror salget av Danica kan føre til et fruktbart samarbeid mellom Danske Bank og Storebrand.