
I juni i fjor vedtok EU klassifiseringssystemet (taksonomien) for bærekraftig økonomisk aktivitet. Taksonomiforordningen antas å være EØS-relevant, men er foreløpig ikke tatt inn i EØS-avtalen.
Regjeringen har foreslått å gjennomføre forordningen i en ny lov om offentliggjøring av bærekraftsinformasjon i finanssektoren og et rammeverk for bærekraftige investeringer.
En undersøkelse fra Finansforbundet viser at kun 16 prosent føler de sitter med nødvendig kompetanse om bærekraft, til tross for at kravene til slik kompetanse øker.
Nå har EU laget et digitalt verktøy, «EU Taxonomy Compass», som skal gjøre innholdet i taksonomien lettere tilgjengelig for de ulike brukerne.
Verktøyet skal gjøre det enkelt å sjekke hvilke aktiviteter som er omfattet av taksonomien, hvilke eller hvilket miljømål aktivitetene bidrar til og hvilke kriterier aktivitetene må oppfylle.
Finansforbundet om manglende kompetanse: – Veldig bekymringsverdig