En del av Watch Media

FinansWatchtorsdag2. februar 2023

  • Søk
  • Logg inn
  • Bank
  • Forsikring
  • Fintech
  • Regulering
  • Søk
  • Logg inn
  • Siste
  • Søk
  • Logg inn
  • Bank
  • Forsikring
  • Fintech
  • Regulering
  • Kapitalforvaltning
  • Pensjon
04.08.2021kl. 08:56

Ifs resultat får drahjelp av pandemien

Få reiseskader og mindre trafikk på veiene bidrar til at If hadde en vekst på 7,2 prosent i andre kvartal. Norge er i front på salg av nybilforsikringer, og øker både premieinntektene og det forsikringstekniske resultatet.
Ifs konsernsjef Morten Thorsrud er «svært fornøyd» med konsernets resultat for andre kvartal og første halvår samlet. | Foto: PR/If
av CHRISTINA GULDSTAD

– En vekst på 7,2 prosent har vi aldri hatt i et enkelt kvartal noensinne, så jeg er naturlig nok svært fornøyd med det, uttaler Ifs konsernsjef Morten Thorsrud i en pressemelding.

Forsikringsselskapet If la onsdag frem resultatet for andre kvartal og første halvår samlet.

Selskapet melder om et «rekordsterkt resultat» og viser til en vekst på 7,2 prosent i andre kvartal.

Morten Thorsrud, konsernsjef for If Skadeforsikring, uttaler i en pressemelding at selskapet vokser i antall kunder i alle land og alle forretningsområder.

– Det er variasjoner i landene, og spesielt i Finland er markedet i større grad preget av arbeidsledighet og andre effekter av pandemien, men for If totalt sett er utviklingen svært god, uttaler Thorsrud i meldingen.

– Den gode utviklingen i Norge fortsetter

If melder at den gode utviklingen i det norske markedet fortsetter også dette kvartalet, og trekker frem at veksten i første halvår var på 7,8 prosent, fordelt på kundevekst og prisjusteringer.

For Norge var premieinntekten i andre kvartal 3 818 millioner norske kroner, mot 3 517 millioner norske kroner for samme periode i fjor. For første halvår samlet var premieinntekten i Norge på 9 755 millioner norske kroner, mot 9 076 millioner norske kroner på samme tid i fjor.

Forsikringsteknisk resultat endte på 947 millioner norske kroner, mot 650 millioner norske kroner for samme tid i fjor. For første halvår var det forsikringstekniske resultatet 1 271 millioner norske kroner, mot 806 millioner norske kroner på samme tid i fjor.

Totalkostnadsprosenten var på 76 prosent i andre kvartal, mot 83 prosent for samme tid i fjor. For første halvår samlet var det 84 prosent, mot 90,2 prosent for samme tid i fjor.

– Norge i front på salg av nybilforsikringer

Ifølge If har selskapet frem til og med juni hatt en 25 prosent økning i salget av forsikringer til nye biler i Norden, og det er Norge og Sverige som leder an.

– If har nå en markedsandel på hele 26 prosent på forsikringer til nye biler i Norden, så det gode nybilsalget er svært positivt for oss, uttaler Thorsrud i pressemeldingen.

Thorsrud mener også at selskapet gjør det godt på kundebevaring.

– I Norge har vi nå vunnet pris for vår kundeservice fem år på rad og vår reiseforsikring og barneforsikring ble nylig best i test. Systematisk og godt arbeid gjør at vi får flere kunder, samtidig som få kunder forlater oss, uttaler konsernsjefen i meldingen.

Får drahjelp av pandemien

For konsernet som helhet var totalkostnadsprosenten for første halvår på 81,1 prosent. Ifølge konsernsjefen er dette en «rekordnotering for selskapet». Han mener noe av dette skyldes endrede adferdsmønstre som følge av koronapandemien.

– Frem til juni har vi få reiseskader og det er mindre trafikk på veiene som fører til færre skader. Dette slår rundt tre prosent i positiv retning på totalkostnadsprosenten, noe vi forventer vil endre seg i takt med at samfunnene våre åpnes mer opp igjen, uttaler Thorsrud i meldingen.

If trekker frem at skadedata for ukene etter 1. juni viser at aktiviteten på veiene nærmer seg 2019-nivå.

– Men det er fortsatt langt mindre reiseaktivitet til andre land enn et normalår, skriver selskapet i pressemeldingen.

Konsernresultatet for andre kvartal og første halvår:

  • Totalkostnadsprosenten for andre kvartal 2021 er 80,7 (80,5 prosent i andre kvartal 2020). For første halvår 2021 samlet er totalkostnadsprosenten 81,1 (82,1 prosent i 2020).
  • Forsikringsteknisk resultat for kvartalet er 2356 millioner svenske kroner, mot 2316 millioner svenske kroner for samme tid i fjor. For første halvår er teknisk resultat 4549 millioner svenske kroner, mot 4239 millioner svenske kroner for samme tid i fjor.
  • Premieinntekt i andre kvartal var 12 622 millioner svenske kroner, mot 11 867 millioner for samme tid i fjor. For første halvår samlet var premieinntekten i konsernet 30 851 millioner svenske kroner, mot 30 347 millioner svenske kroner for samme tid i fjor.
  • Investeringsresultatet for andre kvartal var på 909 millioner svenske kroner, mot 536 millioner svenske kroner for samme tid i fjor. For første halvår i år var investeringsresultatet 1 481 millioner svenske kroner, mot 148 millioner svenske kroner.

If har brukt pandemien til oppussing og tilrettelegging for ny kvardag  

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

Leder for forretningsområdet Essentials i Tietoevry, Camilla Sorknes. | Photo: Sebastian Holsen
Fintech

Tietoevry vil automatisere boligkjøpsprosessen for bankene

Tietoevry Banking har nå rullet ut en løsning som skal gi bankene tilgjengelig informasjon med ett tastetrykk.
  • Blir sjef for Tietoevry Banking
  • Eika om nynorsk-bråket: – Hadde ingen ting med Tietoevry å gjøre

For abonnenter

Konsernsjef i Sparebanken Vest, Jan Erik Kjerpeseth. | Foto: Sebastian Holsen
Bank

Kjerpeseth etter godt resultat: – IT-kostnader kommer til å bli en utfordring i 2023

For abonnenter

Direktør for personmarked i Nordea Norge, Randi Marjamaa er glad før økte markedsandeler innen kontosparing, men skulle ønske hun hadde flere rådgivere til å ta unna lånesøknadene i fjerde kvartal. | Foto: Nordea
Bank

Marjamaa fornøyd med satsning på innskudd

Foto: DLA Piper / PR
Forsikring

Advokatfirma opplever stadig økende etterspørsel av tjenester innenfor forsikringsrett

For abonnenter

Bedriftsmarkedsjef Jon Brenden i Nordea er betinget optimist på vegne av norske bedrifter i 2023. | Foto: Nordea
Bank

Nordea-resultatet: Mange bedrifter har bundet renta

For abonnenter

TAPT: – Det ser ut til å bli et nettotap på 50 millioner kroner, som er solgt ut til posisjoner som er realisert og dermed ikke kan øke i verdi, sier Ole Andreas Aftret, påtaleansvarlig i saken ved Trøndelag politidistrikt. | Foto: Sebastian Holsen, Trøndelag politidistrikt
Bank

Påtaleansvarlig: – Vi har kontroll på underslaget

For abonnenter

Les også

Konsernsjef i Sparebanken Vest, Jan Erik Kjerpeseth. | Foto: Sebastian Holsen
Bank

Kjerpeseth etter godt resultat: – IT-kostnader kommer til å bli en utfordring i 2023

Svakere vekst i Bulder ga svakere utlånsvekst for Sparebanken Vest i 2022. I år tror konsernsjef, Jan Erik Kjerpeseth, at det blir utfordrende å holde styr på utgiftene.

For abonnenter

Daglig leder August Fritzman i Bytt.no. | Foto: Bytt.no
Forsikring

Fire fra finansbransjen på topp hos kundefavorittene hos Bytt.no

Bytt.no har laget en toppliste over selskaper kundene er mest fornøyd med, og som de ikke ønsker å bytte seg vekk fra.

For abonnenter

DRIVERE: – Resultatet er drevet av god vekst innen skadeforsikring, og lavere avgang enn i et normalår. Forsikringer for liv- og helse er fremdeles påvirket av pandemien, sier konsernsjef Vegard Styve i Frende. | Foto: Frende Forsikring
Forsikring

Frende-resultatet: Tapte 133 millioner på investeringer

Til tross for at totalresultatet påvirkes av uroen i finansmarkedet leverer Frende gode forsikringstekniske resultater for 2022. 

For abonnenter

Siste nyheter

  • Tietoevry vil automatisere boligkjøpsprosessen for bankene – 13:59
  • Advokatfirma opplever stadig økende etterspørsel av tjenester innenfor forsikringsrett – 12:59
  • Kjerpeseth etter godt resultat: – IT-kostnader kommer til å bli en utfordring i 2023 – 11:55
  • Marjamaa fornøyd med satsning på innskudd – 11:46
  • Nordea-resultatet: Mange bedrifter har bundet renta – 11:42
  • Horde vil holde på kundene med quiz og poengscore – 10:48
  • Påtaleansvarlig: – Vi har kontroll på underslaget – 10:00
  • Forbruksgjelden i Norge går opp: – Vi må forvente at flere får betalingsproblemer – 09:44
  • SMN svindlet av vikar - regner med at 50 millioner er tapt – 09:18
  • Estland-avsetninger preger resultatet til Danske Bank – 08:39
  • Mer enn dobling av resultat før skatt for Protector Forsikring – 07:55
  • Resultatoppgang over hele linjen for Sparebanken Vest i 2022 – 07:35
  • Sterkt fjerdekvartal var ikke nok til å redde resultatnedgang for Nordea-konsernet – 07:03
  • Frende-resultatet: Tapte 133 millioner på investeringer – 1. feb.
  • Underslagssaken i SMN: Uvisst om varetekten utvides – 1. feb.
Flere nyheter

Stillinger

  • Konsulent/Seniorkonsulent Kredittavdelingen

  • Advokat eller advokatfullmektig Hamar/Oslo

  • Seksjonssjef for økonomi og drift

  • Finanskonsulent

  • Seniorrådgiver Næringsliv Industri

  • Controller fysisk krafthandel

  • Økonom i seksjon for tilsyn med store banker

  • Vi søker økonom med interesse for verdipapirmarknaden

  • Økonomer i seksjon for analyse og rapportering

  • Statsautorisert regnskapsfører

  • Fagansvarlig Bærekraft

  • Økonom til seksjonen for verdipapirforetak

  • Konsernsjef

Se flere stillinger

Stillinger

  • Konsulent/Seniorkonsulent Kredittavdelingen

  • Advokat eller advokatfullmektig Hamar/Oslo

  • Seksjonssjef for økonomi og drift

  • Finanskonsulent

  • Seniorrådgiver Næringsliv Industri

  • Controller fysisk krafthandel

  • Økonom i seksjon for tilsyn med store banker

  • Vi søker økonom med interesse for verdipapirmarknaden

  • Økonomer i seksjon for analyse og rapportering

  • Statsautorisert regnskapsfører

  • Fagansvarlig Bærekraft

  • Økonom til seksjonen for verdipapirforetak

  • Konsernsjef

Se flere stillinger

Kolofon

FinansWatch
Søk

Seksjoner

  • Bank
  • Forsikring
  • Fintech
  • Regulering
  • Kapitalforvaltning
  • Pensjon
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Magnus Eidem

me@finanswatch.no

Tel.: +47 21 01 40 42

Ansvarlig redaktør

Anders Heering

Utgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonseavdeling

annonse@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 49

Annonsering

Stillingsannonser

jobb@watchmedia.no

Tel.: +47 45 72 74 98

Stillinger

Abonnement

Prøv FinansWatch gratis eller få tilbud på et abonnement tilpasset deg eller din virksomhet.

finanswatch@watchmedia.no

Tel.: +47 21 01 40 43

Les mer om abonnementet her

Adresse

FinansWatch

Stortorvet 10

0155 Oslo

Tel.: +47 21 01 40 41

Retningslinjer

  • Personvernerklæring

Copyright © FinansWatch — Alt materiale på denne siden er omfattet av gjeldende lov om opphavsrett

Microsoft er i gang med å fase ut Internet Explorer - derfor gjør vi det også.
Vi anbefaler en av de følgende nettleserne for en bedre opplevelse. Klikk på ett av ikonene for å laste ned ny nettleser.

Med vennlig hilsen,
FinansWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge