Finanstilsynet: – Har i flere tilfeller tilbakekalt konsesjoner som følge av grove brudd på reglene
Finanstilsynet svarer på en sak fra DN, hvor en sterkt svekket mann på 85 år fikk råd fra et verdipapirforetak om å investere i risikofylte valutaderivater. Det ble videre stilt spørsmål av avisen om ikke Finanstilsynet må reagere strengere på slike saker?
I et innlegg skrevet av avdelingsdirektør for markedstilsyn Anne Merethe Bellamy, som også er lagt ut i sin helhet på Finanstilsynets hjemmesider, skriver Bellamy at tilsynet reagerer.
«Finanstilsynet reagerer strengt på alvorlige lovbrudd, og har i flere tilfeller tilbakekalt konsesjoner som følge av grove brudd på reglene om investorbeskyttelse. Det stilles strenge krav til saksgrunnlag og forutgående prosess for å kunne tilbakekalle tillatelsen til et verdipapirforetak. Lovbruddene må være alvorlige eller systematiske. I tilsynssaker der Finanstilsynet konstaterer kritikkverdige forhold og det vurderes uforholdsmessig å tilbakekalle konsesjonen, kan foretaket bli pålagt å endre sin praksis og rette feil, gjerne i kombinasjon med nye tilsyn».
DN skriver videre at selskapet ikke fikk bot eller varsler, og til det svarer Finanstilsynet at tilsynet ikke hadde lovhjemmel til å ilegge overtredelsesgebyrer for brudd på god forretningsskikk før 1. mars 2021.
I innlegget står det også at Finanstilsynet jobber kontinuerlig med å forbedre tilsynsmetoder og at tilsynet tar lærdom av tidligere tilsynssaker.
DNB ikke enig i beslutningen om dagbøter