Finansforbundets medlemmer i Spekter-virksomheter starter sentrale forhandlinger i dag

De av Finansforbundets medlemmer som jobber i Spekter-virksomheter er en del av YS sine sentrale forhandlinger med Spekter. YS har nå sendt over sine krav til Spekter.
YS Spekter krever et generelt lønnstillegg på 4388 kroner i året for sine medlemmer. I tillegg kreves et tillegg på 1950 kroner for arbeidstakere med lønn under 455.967 kroner i året.
– Det er viktig for YS Spekter å sikre kjøpekraften for våre medlemmer. Koronapandemien har ført til lavere aktivitetsnivå i økonomien og høy ledighet. De kraftige økonomiske tiltakspakkene det siste året har også bidratt til å begrense ringvirkningene. Derfor venter vi god vekst i norsk økonomi når vaksineringen blir utbredt og smitteverntiltakene lempes på. Samtidig har mange av våre medlemmer i Spekters virksomheter stått ekstra hardt på og måttet fronte tunge tiltak under pandemien, sier Lizzie Ruud Thorkildsen i YS Spekter i en pressemelding.
For de fleste av deres medlemmer ga fjoråret ikke et spesielt godt oppgjør.
– I fjor ble lønnsveksten i Spekter lavere enn i industrien. I år må våre grupper få uttelling, sier Ruud Thorkildsen.
Disse forhandlingene omfatter omtrent 240 medlemmer i Finansforbundet.
Lønnsoppgjøret: YS vil kreve samme resultat som frontfaget av Virke
Lønnsoppgjøret: Dette mener partene i finans etter frontfagsoppgjøret