Nok et forsikringstap for Stordalen
.jpg)
Petter Stordalen er en stor eier i Stureplansgruppen, en virksomhet som investerer i utelivet på Stureplan i Stockholm. Blant annet eier de en stor del av den kjente, store nattklubben Sturecompagniet.
Sturecompagniet har gått rettens vei for å se om deres forsikringer hos Gjensidige gir dem rett til erstatning for tapte inntekter under pandemien. Forsikringen har en klausul om «epidemisk utbrudd» som Sturecompagniets eier Stureplansgruppen mener bør dekke også pandemi.
Sturecompagniet fikk ikke medhold i retten, skriver Dagens Industri, som siterer Dagens Juridik.
Sturecompagniet hevdet i saken at myndighetenes smitteverntiltak tvang dem til å stenge ned virksomheten og dermed tape alle inntekter. Gjensidige på sin side hevdet at beslutningen om å stenge nattklubben var virksomhetens egen.
Stureplansgruppen sier de vil anke saken.
Forsøkte i Norge
Saken har sterke likhetstrekk med en lignende sak her i Norge, også der med ett av Petter Stordalens selskaper. Stordalen og forsikringsselskapet Codan møttes i mars i norsk rett for å avklare om klausulen om «epidemisk utbrudd» også dekker den pågående pandemien. Anførende virksomhet var Norefjell Ski & Spa.
Stordalen og Nordic Choice Hotels tapte i tingretten og har siden anket til lagmannsretten.
Stordalen-hotell anker etter tap i retten om epidemiforsikring
Petter Stordalen tapte rettsaken om pandemiforsikring – Codan frifinnes
Relaterte artikler:
Codan ordknappe etter seieren mot Petter Stordalen
For abonnenter