Karsten Dybvad vil ikke stille til gjenvalg i Danske Banks styre

I en børsmelding tirsdag morgen skriver Danske Bank at styreleder Karsten Dybvad ikke vil stille til gjenvalg ved bankens neste generalforsamling. Han trekker frem styremedlem Martin Blessing som ny styreleder.
– Jeg vil takke Danske Banks aksjonærer og styre for tilliten under endringen av banken, og ikke minst ledelsen og bankens mange dedikerte medarbeidere i å levere på vårt langsiktige mål om å reformere Danske Bank. Sammen har vi flyttet banken fremover i løpet av en viktig og vanskelig periode, og har lykkes med å bygge et solid fundament for Danske Banks videre utvikling både når det gjelder økonomi og rykte. Jeg er derfor glad for å gi stafettpinnen videre til Martin Blessing som jeg vet er dedikert til å fortsette vårt kommersielle momentum så vel som kulturelle endringer som Danske Bank har satt i gang. En prosess jeg ser fremt il å fortsette å bidra med, sier Dybvad i meldingen.
Under Dybvads tid har Danske Bank blant annet skiftet konsernsjef, der Carsten Egeriis tok over for Chris Vogelzang. Dybvad har vært styreleder for Danske Bank siden 2018, da han kom fra stillingen som administrerende direktør for Dansk Industri.
Kandidatsliste kommer
Martin Blessing som nå ser ut til å ta over stillingen har vært medlem av Danske Banks styre siden 2020, og er leder for bankens risikoutvalg. Blessing kommer fra Tyskland og har blant annet vært sjef i Commerzbank frem til 2016.
En liste over mulige kandidater til å ta over som styreleder vil bli presentert 23 februar, før Danske Bank avholder generalforsamling 17. mars.
DNB har ansatt 165 personer under pandemien – i Bergen
ASbank: Styret tok beslutningen om avskjedigelse etter egne undersøkelser
Finanstilsynet: Beskjeden positiv utvikling i arbeidet mot hvitvasking