Nordea økte både lønnsomhet og tap i fjerde kvartal

Nordea-konsernet hadde en sterk forbedring av avkastningen i fjerde kvartal i år, men måtte også doble nettotapene på utlån.
Konsernsjef i Nordea, Frank Vang-Jensen. | Foto: Gregers Tycho/ERH
Konsernsjef i Nordea, Frank Vang-Jensen. | Foto: Gregers Tycho/ERH

Nordea-konsernet fikk en avkastning på egenkapitalen på 11,3 prosent i fjerde kvartal 2021. Det er en oppgang på 2,9 prosentpoeng fra 8,4 prosent på samme tid i fjor.

For hele 2021 endte avkastningen på 11,2 prosent, opp fra 7,1 prosent.

Netto renteinntekter i fjerde kvartal ble 1255 millioner euro, mot 1169 millioner i fjor. Totale inntekter endte på 2438 millioner euro, opp fra 2219 millioner.

Resultat etter skatt endte på 1017 millioner euro, opp fra 725 millioner i fjerde kvartal 2020.

Nettotap på lån doblet seg fra fjoråret og endte på 56 milliarder euro.

Kostnader

På kostnadssiden ligger Nordea-konsernet på samme nivå som i foregående kvartal. Sammenlignet med fjerde kvartal 2020 var kostnadene 10 prosent lavere, men det skyldes i hovedsak ekstraordinære kostnader i fjerde kvartal 2020.

Kostnadsprosenten i fjerde kvartal var på 47 prosent og for hele 2021 endte den på 48 prosent.

Utbytte

Nordea-konsernets ledelse foreslår et utbytte på 0,69 euro per aksje for 2021. Det er 77 prosent mer enn utbyttet for 2020.

Utbyttet utgjør 70 prosent av overskuddet, i tråd med vedtatt utbyttestrategi.

Øker målene

Med en avkastning på egenkapitalen på 11,2 prosent for 2021 og en kostnadsprosent på 47 har Nordea allerede nådd sitt strategiske mål som egentlig skulle oppfylles innen utgangen av 2022.

Derfor setter de seg nå nye mål mot 2025. Målet er en egenkapitalavkastning over 13 prosent og en kostnadsprosent mellom 45 og 47.

Nordea Norge med fondsrekord i 2021

Aurskog sparebank: – Beste kronemessige årsresultat noensinne

Ikano Bank har troen på at 2022 kan bli et godt år for leasing

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

Les også