Husholdningene har brukt pandemien til å spare penger

Aksjebeholdningen har nesten doblet seg fra første kvartal i 2020.
SSB: | Foto: Cornelius Poppe / NTB
SSB: | Foto: Cornelius Poppe / NTB

Siden Norge stengte ned i mars 2020 har husholdningene spart penger. Det kan skyldes usikkerhet i fremtidig økonomi, eller at det rett og slett har vært lite å bruke penger på. Statistikk fra SSB viser en drastisk økning innen aksjebeholdningen siden første kvartal 2020, men også en økning innen bankinnskudd.

Etter et fall i mars 2020 økte verdien på børsen i alle de påfølgende månedene med unntak av september og oktober. Ved utgangen av 2020 eide 476.000 privatpersoner børsnoterte aksjer. I andre kvartal i 2021 hadde husholdningenes beholdning økt til 191,4 milliarder kroner, nesten en dobling fra bunnivået året før, som var på 101,5 milliarder kroner.

I tillegg til å ha økt aksjebeholdningen under pandemien, ble det også mer bankinnskudd.

Årlig økning i bankinnskudd var mellom 3,9 og 5,7 prosent fra desember 2016 til februar 2020. Nedstengingen i mars 2020 medførte en ganske kraftig økning. Fra april 2020 til februar 2021 lå den årlige veksten mellom 8,1 og 10 prosent. I år to av pandemien avtok veksten, men fremdeles er årsveksten mellom 6 og 7,6 prosent.

SSB anslår nå at veksten i bankinnskudd vil avta etter hvert som mer av samfunnet åpner igjen.

SSB: Marginalt rentefall på boliglån

Husholdningens gjeldsvekst uendret i august

SSB: Netthandel-rekord 

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Vær i forkant av utviklingen. Få informasjon om det siste fra bransjen med vårt nyhetsbrev.

!
Vilkår for nyhetsbrev

Forsiden akkurat nå

Les også