Spansk bankfusjon kan gi ny utlånsgigant
Madrid-baserte Bankia og Barcelona-baserte CaixaBank har innledet fusjonssamtaler, skriver Financial Times. Dersom de to bankene fusjonerer vil de få en samlet utlånsportefølje på 650 milliarder euro, eller 6.857 milliarder kroner.
CaixaBank skriver i en børsmelding at de drøfter et oppkjøp av alle aksjene i Bankia. Den spanske staten eier 60 prosent av Bankia, og vil sitte igjen med omtrent 14 prosent etter en eventuell sammenslåing.
Koronapandemien har ført til et konsolideringspress i det europeiske bankmarkedet, som ikke har klart seg like godt gjennom krisen som norske banker. Spanske tilsynsmyndigheter har anbefalt fusjoner som en måte for finansbransjen å senke kostnadene i en lavrentekonjunktur.
Den sammenslåtte banken vil bli den største lånetilbyderen i Spania, dersom fusjonen gjennomføres. Men ingen av de to bankene har noe særlig virksomhet utenfor Spania i dag.
BRAbank-gründer Bent Gjendem synes det er trist å forlate skuta
Surnadal Sparebank: – Sammenslåingen gjør at vi styrker bankapparatet og får større fordeler